Hagyományos koreai játékok^^
A hagyományos koreai játékoknak régi történelmi múltjuk van és nagyon fontosak a koreaiak számára. A népi játékok koreaiul: Jeontongnori(전통놀이). Ezeket a játékokat arra használták, hogy jobb kapcsolatot teremtsenek a másik féllel, és hogy jól eltöltsék az idejüket a családjukkal, barátaikkal, rokonaikkal és néha még a szomszédjaikkal is. Ma is sok játékot játszanak még, ezeket szeretik bemutatni a külföldieknek is. A legnépszerűbb játékok a Ganggangsulrae, Jegichagi, Neolttwigi, Ssireum, Tuho és a Yutnori.
Mi jellemző a játékokra?
1.) A népi játékok népi hiedelmekből származnak. Korea ősidők óta mezőgazdasági ország. Tehát a koreaiak hittek az istenekben, akik a természetet, a városokat és a különféle helyeket védték. Ördögűzést is végeztek amivel a gazdaságban nagyobb sikereket érhettek el. Táncok és dalok kísérték amit a koreaiak maguk is élveztek. Ezekben az időkben fejlesztettek ki népi játékokat. Egy idő után ez a fajta hit eltűnt és csak a játékok maradtak fenn.
2.) A játékok elnevezése és szabályai területenként változtak.(Kis eltérés van csak) Például a "Gonu" nevezetű játéknak sok neve van. Gyeonggi-do-ban "Gonu, Goni, Ggoni" és Jeonla-do-ban pedig a "Ggon, Ggonu " nevet viseli.
3.) Sok koreai hagyományos játék akkor veszett el végleg amikor japán uralom alatt álltak.
4.) A játékok kapcsolódnak az évszakokhoz is. Sok a szezonális játék.
Szezonális játékok
Koreai holdújév(설날) | Daeboreum(대보름) | Chuseok(추석) | Dano(단오) |
---|---|---|---|
Yut (윷놀이) | Chajeon Nori(차전놀이) | Ganggangsulrae(강강술래) | Ssireum(씨름) |
Tuho(투호) | Jwibullori(줄다리기) | Bull Fighting(소 놀이) | Geunettwigi(쥐불놀이) |
Neolttwigi(널뛰기) | Kite flying(연날리기) | Tuho(투호) | Neolttwigi(널뛰기) |
-------------------------------------------------------
Yutnori 윷놀이
A Yutnori az egyik legnépszerűbb népi játék Koreában. A Három Királyság idejére vezethető vissza a játék létrejövetele. Ez alapvetően egy társasjáték. Ezt a játékot a Holdújév első napján szokás játszani, annak reményében hogy a családi kötelékek továbbra is erősek maradnak. Ez a játék jóslási rituálikból fejlődött ki. Manapság bármikor szívesen összeül bármelyik korosztály yutnorival játszani.Mi kell hozzá?
-4 yut rúd (Félbe vágott fa rúd amelynek az egyik fele kerek a másik lapos.)
-4-4 "bábú" azaz mal (A kék és piros "korongok" vagy nevezzük őket hely jelölőnek)
-1 yut tábla (Lehet kör vagy négyzetalakú)
A játék a kiindulópontból kezdődik.
A feldobott yutrudak leesésük utáni lehetőségek.:
Do - 1 lépés előre - 1 lapos, 3 kerek
Gae - 2 lépés előre - 2 lapos, 2 kerek
Geol - 3 lépés előre - 3 lapos, 1 kerek
Yut - 4 lépés előre - 4 lapos
Mo- 5 lépés előre - 4 kerek
Szabályok:
-2 személy vagy 2 csapat játszhatja.(Nincs meghatározott száma a csapatok tagjainak.)
-A yut botok feldobásával döntik el, hogy melyik csapat vagy személy kezd. (A legmagasabb pontszámú kezd.)
-Minden alkalommal csak egy bábút lehet mozgatni.
-Ha a játékos yut-ot vagy mo-t dob az még egyszer dobhat.
-Ha az ellenfél bábújával egy helyre kerülsz, akkor az ellenfél bábuja visszakerül a kiindulópontba. Ilyenkor az aki kiejt egy bábut újra dobhat.
-Ha oda kerülsz a másik bábúddal ahol már egy bábud állt akkor fenn áll a lehetőség, hogy ezentúl együtt mozogjanak. Ezzel azt is kockáztatva, hogyha az ellenfél bábuja lép a 2 bábuval egy helyre akkor mind a kettőnek vissza kell állnia a kiindulópontba.
-Az a játékos nyer aki az összes bábujával végigmegy az összes alakzaton (ahogy a kép is mutatja) és visszatér a kiindulópontba.
Ssireum 씨름 (birkózás)
A ssireum alapjába véve hasonlít a japán szumóra. A Joseon dinasztia ( 1392-1910 ) idejében lett először népszerű. A ssireum pálya homokos, és 7 méter átmérőjű kör. A játékot mind a két fél térdelve kezdi. Mind két személynek egy-egy "öv" van a dereka és a combja között amibe a másiknak bele kell kapaszkodnia. Itt az lesz a nyertes aki az ellenfelének minél több testrészét a földre tudja küldeni. A főbíró a kör belsejében figyeli, hogy minden szabályosan történik és a játékvezetők pedig kívül figyelik az eseményeket. Valójában férfi sport, de manapság már nők is űzik.4 csoportra osztják: Pehelysúlyú ( Taebaek ) , könnyűsúlyú ( Geumgang ) középsúlyú ( Halla ) , és nehézsúlyú ( Baekdu ).
Itt az ütések, pofonok, rúgások nem engedélyezettek. Itt az emberek termete nem lényeges, szóval ahhoz hogy valaki ssireum birkózó lehessen nem kell híznia. Az éves ssireum versenyek nagy nézőközönséget vonzanak. Annak ellenére, hogy ez alapjáraton egy sport, a népi "játékok" közé sorolják. Nagy fizikai erő és jó technika kell a nyeréshez. Kezdetben önvédelmi célokra gyakorolták, harcművészetnek tartották, később a társadalom civilizálódása során jelentős nemzeti sporttá alakult és ma már szórakoztatás céljából is űzik.
Tuho 투호
A Tuho volt a királyi családok és az előkelőbb emberek legkedveltebb játéka. Mivel a Tuho Kínából származik, régen volt hogy egy időre be is tiltották Koreában, majd később újra lehetett játszani. Chuseokkor vagy a koreai újévkor volt szokás játszani. A Tuho játékszabálya nagyon egyszerű. Nyilakkal vagy botokkal kell beletalálni egy tartályba. A tartálytól 10 lépésnyire kell állni és a nyilak/botok 50-60 cm hosszúak. Manapság szokták játszani akkor is amikor isznak. Ha valaki nem talál bele innia kell. Ha valaki nem talál bele akkor vesztesnek (bulseung (불승/不承)) és ha valaki beletalál akkor nyertesnek (hyeon (현)) hívják.Neolttwigi 널뛰기
A Neolttwigi a koreai libikóka. Itt a "libikókán" nem ülni kell hanem állni. A nők kedvelt játéka ez. A chuseoki, a holdújévi és a dano fesztiválokon látványos bemutatókat szoktak tartani. Úgy gondolják, hogy ezt a régi korokban a nők találták ki, mivel ritkán mehettek ki a a falakkal körbezárt palotákból és hogy esténként kijuthassanak ezzel a módszerrel fel tudtak ugrani a falakra is. Ezt a játékot bárki játszhatja, de ahhoz hogy látványos mozdulatokat is megtudjunk rajta csinálni sok gyakorlás kell.Jegichagi 제기차기
Itt alapvetően dekázgatni kell. A "labdát" Jegi-nek hívják, ami egy érméből és hagyományos koreai papírból a hanjiból áll. A Jegi legyen 10 gramm. (Nem jó az sem ha túl nehéz vagy ha túl könnyű.) Lehet egyedül és csoportosan is játszani. A csoportos játékban egymásnak rúgják a "labdát". A lényeg itt is az, hogy minél tovább a levegőben tartsák. Arról, hogy mikor alakult ki ez a játék írásos források nincsenek. Régen téli játék volt, mostanra egész éves játék lett. versenyeket is rendeznek belőle.
A Jegi rúgásainak nevei:
1. Hullangyi ( 헐랭 이 ) : Egyik láb végig a levegőben anélkül hogy letennénk és úgy rúgjuk a Jegit.
2. Ddangganghji ( 땅강아지 ) : Egyik lábbal rúgjuk a Jegit utána azzal a lábunkkal talajt érintünk.3. Bal és jobb lábbal ( 우지 좌지 ) : Egyszer a bal lábbal egyszer a jobb lábbal rúgunk.4. Appchagi ( 앞차기 ) : Lábfejjel rúgni a Jegit.
5. Ditbalchagi ( 뒷발 차기 ) : A lábfej oldalán rúgni a Jegit6 . Kigeegi ( 키 지기 ) : Ha valaki magasabbra rúgja a Jegit, mint a saját magassága.7 . Mulgeegi ( 물 지기 ) : Folyamatos rúgások után szájjal elkapni a Jegit.
Ganggangsulrae 강강술래
Ez egy 5000 éves koreai tánc, először a bő termés miatt táncolták azóta pedig Korea kulturális szimbólumává vált. Kizárólag nők végzik, táncolnak énekelnek és játszanak. A tánc Jeollanam-do-ból indult. Chuseokkor és Daeboreumkor szokták előadni.cr.:
~Wikipedia
0 Hozzászólás:
Megjegyzés küldése