Dél-Korea legnagyobb problémája: Iskolarendszer
A sok jó dolog mellett nem engedhetjük el a fülünk mellett, Dél-Korea egyik legnagyobb problémáját, az iskolarendszerüket. Több száz diák folyamodik öngyilkossághoz évente. Az itteni gyerekek egész gyerek korukban azért küzdenek, hogy bejuthassanak a legjobb egyetemekre, főiskolákra.
Az öngyilkossági problémák gyakran a főiskola és egyetem felvételi előtt következnek be, ugyan is sokan félnek, hogy nem veszik fel, vagy éppen nem érzik magukat megfelelőnek a főiskolás, egyetemi évekre.
Sok diák annyira megzavarodik a vizsgák előtt, hogy úgy érzik nem érdemes élni. Az iskolás korú öngyilkosok száma még 2003-ban 100 főre volt tehető, ám 2009-ben már 202 fő volt. (Oktatási Minisztérium statisztikái szerint.) De ennél sokkal többen kísérelik meg, de szerencsére életben maradnak. Egy másik felmérés szerint a középiskolások 20%-ának fordult már meg a fejében az öngyilkosság gondolata. Ez 17,4%-al több, mint a felnőttek körében.
Az öngyilkossági hajlamra a legfőbb ok az alvászavar és a depresszió. Ahogy már ITT is említettem, 7:50-től 16:00-ig iskolában vannak. Azután a magán tanítások amik amellett, hogy este 10-ig tartanak még árban is horrorisztikusak, mivel egy hónap 1400$.(kb 317,000 FT) ~Ennek az ára közrejátszik abban is, hogy a családok nem engedhetnek meg maguknak egy gyereknél többet~ A magántanítások az angol nyelvre, matematikára, hangszerek tanulására(zongora, hegedű) és a szakértelmekre megy rá. Mire a diákok hazaérnek és mindenből felkészültek a következő napra, már éjfél-hajnali 2 óra van.
Az öngyilkossági hajlamra a legfőbb ok az alvászavar és a depresszió. Ahogy már ITT is említettem, 7:50-től 16:00-ig iskolában vannak. Azután a magán tanítások amik amellett, hogy este 10-ig tartanak még árban is horrorisztikusak, mivel egy hónap 1400$.(kb 317,000 FT) ~Ennek az ára közrejátszik abban is, hogy a családok nem engedhetnek meg maguknak egy gyereknél többet~ A magántanítások az angol nyelvre, matematikára, hangszerek tanulására(zongora, hegedű) és a szakértelmekre megy rá. Mire a diákok hazaérnek és mindenből felkészültek a következő napra, már éjfél-hajnali 2 óra van.
És ezt mind azért van, mivel az oktatás nagy szerepet játszik a munkahely és a házasság kialakításában. Például olyat is hallottam, hogy egy lány hiába szeret bele egy szegényebb fiúba, a szülei és a társadalom miatt nem vállalhatja fel. Persze sokan lázadnak is, amiről ITT olvashatsz egy kicsit bővebben.
Egy 18 éves koreai lány így írt magáról:
"Én még hétvégén sem tudok pihenni, állandóan a könyvtárban és magánórákon vagyok. Az alvás szót már nem is igazán ismerem. Sok barátom nagyon aggódik miattam, többször szokták mondani, hogy fáradtnak és kimerültnek tűnök. A napi alvásom 5 óra szokott lenni. Néha elszoktam menni a barátaimmal filmet nézni, de olyankor bűnösnek érzem magamat.
A legnehezebb dolog az életemben ébren maradni és reggelente felkellni. Az iskolában többen is elszoktak bóbiskolni, de akkor a tanárok megütnek, ha észre veszik. Gumiszalagot szoktam a csuklómon hordani és ha fáradtnak érzem magam meghúzom és magamhoz pattintom. Az életemben nincs szabadság."
Koreában nagyon keresettek a pszichológusok a depresszió miatt. Narkolepsziával többen kerülnek orvosi klinikákba. 2005-ben 3232 fő ment ilyen panaszokkal orvoshoz (minden korosztály) és 2006-ra 56,4%-kal nőtt az arány. A diákoknak külön intézetet is fenntartanak, (Koreai Ifjúsági Tanácsadó Intézet) ahova a hívások száma évről évre csak nő.
"A diákokat az extrém kimerültség és az alvás nélkülözése vezeti depresszióhoz" -Mondta az intézet vezetője Park Jae Won, majd így folytatta:
"Sok szülőt nem érdekel az, hogy a gyermeke mennyire kimerült. Nem figyelnek oda arra, hogy a gyermekük a koruknak megfelelő óraszámot aludják meg. Hajtják a gyerekeket a tanulásra.
A gyermekek túlságosan is figyelemhiányosak. Az agyuk nagyon megterhelt, nem tud rendesen fejlődni. Az alváshiány vezeti a gyerekeket a depresszióhoz"
Egy megdöbbentő eset történt Mokpo-ban, ahol egy 16 éves lány az utcán gyújtotta fel magát benzin segítségével. A búcsúüzenetéből kiderült, hogy azért csinálta, mert úgy érezte nem felelt meg a szülei elvárásainak.
Sok diák vallotta, hogy az általános iskolai évek a legrosszabbak, mert itt aggódnak a legtöbbet a jövővel kapcsolatban.
Középiskolás diák imádkozik a vizsga előtt. |
A koreai tizenévesek tartoznak a legboldogtalanabb emberek közé. Egy felmérés szerint a koreai lányok sokkal boldogtalanabbak, mint a koreai fiúk.
(43,96% - 32,03%)
A depresszió kialakulásában az is szerepet játszhat, hogy a család mennyire jómódú. Ha a szülők magas oktatásban részesültek és gazdagok akkor a gyerekre sokkal nagyobb teher nehezedik, mint aki egy szegényebb és alacsonyabb oktatású családba születik. Általában az anya végzettsége dominál a legjobban.
Akik nem öngyilkosságot követnek el azok önpusztításba kezdenek. Alkohol, dohányzás, drogok...
Nos, igen .. Sajnos Dél-Koreában sem fenékig tejfel az élet. Bizony nagyon túlhajtják magukat a diákok.. Habár énis nagyon sokáig szoktam tanulni, és a 8. osztály rohadtul megvisel, alszok napi 5 órát kb,. de én nem bírnám ki azt, amit ők. 24 órából 24 órát tanulnak. Borzalmas..
VálaszTörlésIgen igazad van. Próbáltak már emiatt lépéseket tenni, de úgy látszik még mindig nem eleget. Az ember nem képes hosszú távon így élni...és ezzel a ténnyel meg kéne barátkozniuk és gyökeresen változtatni a dolgokon:\
TörlésValóban.. Nem lennék a helyükben. Úgy nézhetnek ki szerencsétlenek, mint a zombik. Plusz rátesz egy lapáttal, hogy a "fenyítés" is megengedett valamilyen szinten.. Én ezt ellenezném.
TörlésNormális mennyiségű tanulással is be lehet jutni a legjobb egyetemekre .. bár ott jobb a tanítási színvonal, mint Magyarországon. :S
A magyar gyerek - épp ésszel - örül, ha kikerül külföldre és sok pénzt keres, leteszi a nyelvvizsgákat.. Koreában meg halottá hajtják magukat, annyira meg akarnak élni, pedig szinte ott vannak a legjobb lehetőségek a megélhetésre.:/
Hajjaj..
Tényleg nagyon jól élnek...És tényleg nem kéne halálra tanulniuk magukat:\ Én olyat is hallottam, hogy a nők szokták a legtöbbre vinni, mármint végzettségileg, de ezt csak azért csinálják, hogy jó módú gazdag férfihez tudjanak hozzá menni. Ezeknek a nőknek egy percet sem kell utána dolgozniuk...A szülők ezt meg még erőltetik is..:\
TörlésOké, hogy a nők utána nem dolgoznak, vagy csak minimálisat, de ezért nem éri meg sztem, meg amúgy is a fiúknak utána is nehéz dolguk van @.@ Nem tudom mi értelme ennek a hajtásnak... ráadásul megint miért? A pénzért... -_-'
VálaszTörlésEgyébként igen...A nők kitanulják az életüket is és a legtöbb még csak fel sem használja, mivel ott a legtöbb nő háztartásbeli.(Gazdagabbaknál) A nők csak azért tanulnak, hogy később jó módúan élhessenek...(Persze a férfiak is csak később nem nekik számít az, hogy ki tartja el őket) Miért ennyire fontos az, hogy mindenki fényűuő életet éljen...:\=___=
TörlésÉn néha már most is azt érzem, hogy nem elég, amit teszek! Pedig még azt sem mondhatom, hogy nem alszom. És ha már engem megvisel az, hogy mennyit tanulok, akkor ők vajon mit érezhetnek a legnagyobb leplezetlenségekben?
VálaszTörlésHát igen, ennyi erővel nincs jogunk Hoffmann Rózsát szidalmaznunk... Bár már Mo.-n is bevezették ezt a minnél tovább tartsuk a gyerekeket a suliban elvet (Nem véletlen van 8 órám majdnem minden nap...) Szóval mi még örüljünk az oktatási rendszerünknek!
Törlés